Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Z JZD by mohl být dům pro důchodce

Z JZD by mohl být dům pro důchodce

Chybí 80 milionů

Text a foto: Dagmar Humpolíková
Reprodukce: Archív OÚ Vranovice
 

Strašákem uprostřed vesnice je pro vranovické obyvatele bývalý areál zemědělského družstva. Opuštěné území s rozpadajícími se obytnými budovami je léta nevyužité. Vedení obce má jasnou představu. Do dvou let by mohl takzvaný brownfield nahradit moderní dům pro seniory.
K jeho výstavbě je ale potřeba zhruba osmdesát milionů korun. Taková částka se ale v obecní pokladně nenajde, proto se v těchto dnech Vranovičtí obracejí k Jihomoravskému kraj. Ten pro letošní rok disponuje zhruba osmi sty miliony korun, prostřednicvím Evropské investiční banky, na výstavbu podobných zařízení v kraji. Může však uspokojit jen devět žadatelů. Vranovice jsou desáté v pořadí a usilují o místo prvního náhradníka. Tím by se mohly stát v případě, že by některý zájemce od záměru odstoupil nebo nesplnil podmínky žádosti o dotaci. „Připraveným štěstí přeje, mohli bychom hned začít stavět. Projektová dokumentace je vypracovaná ve stadiu pro stavební povolení. Stála nás dva a půl milionu korun, ty jsme zaplatili z obecního rozpočtu. Byl vydán územní souhlas se stavbou a požádali jsme o stavební povolení. To by mělo být vydáno v prvním březnovém týdnu,” je připravený starosta obce Jan Helikar. 

V moderní třípatrové budově by našlo nový domov asi sedmdesát penzistů, kteří nepotřebují soustavnou péči a dohled. Projekt počítá s šestapadesáti bytovými jednotkami pro jednotlivce a pro dvojice. V přízemí budovy by obec provozovala také kuchyni a jídelnu, nejen pro obyvatele domu ale i pro žáky školy a zájemce z řad obyvatel obce. „Plánujeme, že by prostory jídelny sloužily i pro některé společenské a kulturní akce. Takové zázemí totiž ve Vranovicích zcela chybí,” doplnil Helikar. Podle něj by v budově našel své zázemí i rozvětvený klub důchodců, jenž v obci aktivně působí. V provozu už je nová lékárna v přízemí.


Zájemci o bydlení se hlásí už dlouho. „Chodíme se ptát na obec, kdy už se začne penzion stavět. Rádi bychom se tam nastěhovali,” shodují se manželé Danečkovi. Jsou oba v penzi a bydlí v družstevním bytě. Do společného zařízení pro seniory chtějí ze zdravotních důvodů. „Projevují se neduhy a nemoci stáří a bude to jen horší. Jsme sami a nemá se o nás kdo postarat. V penzionu bychom měli k dispozici pečovatelskou službu,” říkají shodně manželé.
Kolik peněz by Danečkovi museli platit za bydlení v domě pro seniory se podle Helikara nedá zatím odhadnout. Pokud obec totiž nezíská podporu kraje bude se muset obrátit na soukromé investory, kteří by projekt zrealizovali na vlastní náklady. To by ale mohlo znamenat i vyšší nájmy za bydlení.

Nedůstojný vzhled zchátralého objektu netěší ani místní obyvatele. Přestavbu schvalují. „Pamatuji si, když se tu kdysi stavělo perspektivní JZD, teď to vypadá smutně. Přestavbou ožijí nejen budovy ale i okolí. Slyšela jsem, že by se opravily nejen přilehlé chodníky a silnice ale i parčík na přilehlém Náměstíčku,” schvaluje plány Bohumila Vetrová. Na zdevastované budovy se dívá přímo z okna svého domu.

Zemědělský areál obec získala před dvěma lety výměnou za nevyužitou a prodělečnou budovu zdravotního střediska na Návsi. Dnes už v ní soukromá firma staví nové byty. „Byla to dobrá výměna, areál družstva se totiž přímo nabízí k vybudování domu pro seniory. Nebude tu jen zděná stavba, je tu dostatek prostoru i na zeleň a oddechový park,” přiblížil Helikar. Byl by rád, kdyby se první obyvatelé nastěhovali do nového penzionu do dvou let.
Šanci získat dotaci od kraje vidí mimo jiné i v tom, že projekt napomůže naplnit plán rozvoje sociálních služeb, který si Jihomoravský kraj schválil na období v letech 2009 – 2011.