Obec Vranovice > Archív aktualit > Archiv 2010 > Nový kroj čeká na premiéru – článek v Deníku

Nový kroj čeká na premiéru – článek v Deníku


4. 11. 2010
autor: Jiří Ševčík
Foto: (Dagmar Humpolíková)

Zvědavost napíná v těchto dnech obyvatele Vranovic. Dlouho očekávaná rekonstrukce lidového kroje je hotová. Zatím však nové kroje visí ve skříni na obecním úřadě. Tvůrci je veřejnosti představí během nejbližších dnů.
„Jsem z výsledku doslova nadšená. Žádná přeplácanost cetek a novodobých neonových barev. Přitom kroje nejsou vůbec chudobné a smutné,” neskrývá iniciátorka rekonstrukce Dagmar Humpolíková z Vranovic.
Vranovičtí si nechali u odborníků ušít vzorový pár mužského a ženského kroje. Aby lidé získali představu a mohli se s novou podobou kroje, který do obce patří, ztotožnit. Dosud byli totiž jejich stárci odkázáni na půjčovny a chodili v kyjovském kroji. Teď se jim blýská na lepší časy. „Mezi mladými lidmi jsou tendence založit folklorní sdružení, v němž by se scházeli a obnovovali polozapomenuté tradice. V tom vidím možnost poohlédnout se po nějakém grantu na výrobu dalších krojů. Byla by nádhera, kdyby vyšla celá chasa na hody v nových krojích,” představuje si Humpolíková.
Starosta obce Jan Helikar také věří v návrat ke kořenům života v obci. „Věřím, že v lidech to probudí větší pocit sounáležitosti k tradicím. Rekonstrukce je skutečně zdařilá,” je spokojený.
Kalhoty z pravé jelenice, kordulka z hedvábí, střídmé výšivky i klobouk s širokou krempou, to jsou hlavní rysy jihobrněnského kroje. Právě do této oblasti Vranovice patří. „Oceňuji, že Vranovičtí dali na odborníky a respektovali naše znalosti. Svěřili nám i dohled nad realizací, což je velmi důležité,” hodnotí etnografka Soňa Nezhodová z hustopečského muzea a upřesňuje. „Restaurátorka Yveta Petrásková z Bořetic, která kroj tvořila, s námi konzultovala celý postup výroby a respektovala naše požadavky. Díky tomuto postupu se s radostí pod celou rekonstrukci podepíšeme,” říká. Nezhodová
V nejbližších dnech se do krojů oblékne mladý pár a představí je zájemcům. „Přítomny budou i tvůrkyně kroje, etnografky z hustopečského muzea i restaurátorka, aby lidem přiblížily historické znaky slavnostního oblečení i možnosti dalších variací,” zakončila Humpolíková.

 Na snímcích: Eliška Macková a Dominik Kurka