Vyhledávání   
Úterý 19. února 2019
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
TIC Vranovice

Vranovcke_icko

Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Starosta a velitel – vysvětlení k volbám u hasičů

(Text: Marek Augustin)
V našem sboru dobrovolných hasičů zastává v současné době funkci starosty nedávno zvolený Laďa Pokorný. Ve funkci velitele jednotky sboru i nadále působí Jenda „Sklíčko“ Rohrer. Vzhledem k velkému množství dotazů týkajících se změny na pozici starosty sboru dobrovolných hasičů jsme nuceni k tomuto podat krátké vysvětlení.

Většina obyvatel bere dobrovolné hasiče jako celek. Ve skutečnosti jsou však na základě právní úpravy „dobrovolní hasiči“ rozděleni na dvě části. Na „Sbor dobrovolných hasičů“ (tedy SDH) a „jednotku sboru dobrovolných hasičů“ (JSDH). Zjednodušeně řečeno jde o výjezdový-zásahový tým což je skupina hasičů, kteří na základě určité odborné způsobilosti a proškolenosti zashují při nějrůznějších událostech většinou spolu s příslušníky HZS.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce je zřizována obcí (viz § 29 a 68 zákona č. 133/1985 Sb. ze dne 17. prosince 1985 o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů).

Sbor dobrovolných hasičů je občanské sdružení pracující na úseku požární ochrany (§ 75 zákona č. 133/1985 Sb.)

Je tedy možné být členem sboru dobrovolných hasičů, ale není žádnou podmínkou být současně i členem výjezdové jednotky sboru ( například kvůli zdravotním důvodům apod. ). Stejně tak je opačně možné být členem výjezdové jednotky ( mít uzavřenou smlouvu s obcí atd. ) ale není nutné být současně i přímo členem sboru dobrovolných hasičů.