Vyhledávání   
Středa 20. února 2019
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
TIC Vranovice

Vranovcke_icko

Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Cyklistická stezka Brno-Vídeň

Kam

Kam o víkendu 10. – 11. prosince 2016 po cyklostezce Brno-Vídeň?

 Za betlémy do Benediktinského kláštera v Rajhradě nebo tamtéž na Vánoční koncert s Mistříňankou. Na vepřové hody zvou do Jevišovky i Hevlína, v Drnholci k nim přidají ještě vánoční jarmark.

Víkend slibuje teploty nad nulou a sluneční paprsky, příležitost provětrat bicykly nebo jiná kolečka. Po cyklostezce Brno-Vídeň se totiž dá jezdit celý rok. Podrobnosti v příloze.
-hum-

Cyklisté se rozloučili se sezónou v Židlochovicích

Více než 600 vyznavačů cykloturistiky se v sobotu 24. září 2016 zúčastnilo ukončení sezóny na cyklotrase Brno-Vídeň. Slavnostní akce se konala v přírodní zahradě Robertovy vily v Židlochovicích a na kole až z Brna přijel i primátor Petr Vokřál.
Unikátní cyklotrasa, procházející územím jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel, je mezi cyklisty, ale i koloběžkáři a inlinisty oblíbená. Na šest stovek lidí si tak slunečný podzimní den užilo nejen na kole po vytipovaných cyklotrasách, po nichž se podívali například na bývalé popraviště nebo k lesní knihobudce. Ale také při zahradním pikniku s burčákem a cimbálovou muzikou. K vidění byla krasojízda na historických kolech i akrobaté na gumovém laně, děti bavil klaun Čiko.

Provoz na cyklotrase dneškem zdaleka nekončí a bude pokračovat i přes nastávající chladnější období. To jen podtrhuje význam této cyklotrasy,“ okomentoval symbolický konec sezóny primátor Petr Vokřál. Díky mírnému klimatu, které panuje v oblasti jižní Moravy a dolních Rakous je totiž možné stezku využívat téměř celý rok. Patří také k nejvíce bezpečným trasám pro cyklisty v republice. „Přál bych si, aby v budoucnu mohli cyklisté stejně bezpečně jezdit i kolem celé Brněnské přehrady,“ dodal Petr Vokřál.

Podporu cykloturistice projevil i starosta Židlochovic Jan Vitula, předsedkyně stezky Jana Drápalová a starosta Žabčic Vladimír Šmerda. Za Jihomoravský kraj radní Václav Božek.

Cyklotrasa z Brna do Vídně vede přes Židlochovice, Pasohlávky a Nový Přerov k hraničnímu přechodu Hevlín/Laa an der Thaya a dále přes Mistelbach do Vídně. Na území České republiky cyklotrasu spravuje dobrovolný svazek obcí v koridoru trasy. V loni ji ke svým cestám využilo více než půl milionů lidí. „Nyní je naším cílem uskutečnit značení cyklotrasy v Rakousku,“ zakončila předsedkyně svazku Jana Drápalová.

Účastníky akce obdarovali organizátoři tričkem s logem, reflexním návlekem nebo kšiltovkou a zájem vzbudila i slosovatelná anketa o ceny. Největším lákadlem byl obří koláč v podobě znaku Cyklostezky Brno-Vídeň.

-sed-fpo-


01_ukonceni_cs_bv 05_ukonceni_cs_bv 09_ukonceni_cs_bv 14_ukonceni_cs_bv 16_ukonceni_cs_bv 19_ukonceni_cs_bv 22_ukonceni_cs_bv 23_ukonceni_cs_bv 24_ukonceni_cs_bv 27_ukonceni_cs_bv 28_ukonceni_cs_bv 52_ukonceni_cs_bv 53_ukonceni_cs_bv 54_ukonceni_cs_bv 55_ukonceni_cs_bv 56_ukonceni_cs_bv
Foto: Dagmar Sedláčková a Marie Schmerková

 

Ukončení sezóny na cyklostezce Brno – Vídeň s burčákem

Ukončení sezóny na cyklostezce Brno-Vídeň s burčákem

Tvarůžky a škvarky vystřídá popraviště i lesní knihobudka

Burčák, víno, spanilá jízda historických kol, akrobacie na laně, klaun Čiko pro děti, tři cyklookruhy na zajímavá místa, cimbálová muzika a také relaxační prostředí zahrady Robertovy vily. To vše nabízí Ukončení sezony na cyklotrase Brno Vídeň, které je letos spojeno se Slavnostmi burčáku v Židlochovicích na Brněnsku.
Akce nejen pro cyklisty se uskuteční v sobotu 24.9.2016 od 10 do 18 hodin. Pro návštěvníky jsou připraveny drobné dárky a slosovací anketa o ceny.

„Přijeďte na kole, koloběžce, in-linech nebo pěšky a klidně bez snídaně či bez oběda, ať máte prostor k ochutnávání tvarůžkové a škvarkové pomazánky, lívanců, koláčů, pizzy a dalších dobrot. A také burčáku,“ lákají organizátoři.

Nabrané kalorie účastníci zužitkují na třech vybraných okruzích různé náročnosti. Zavedou je například k někdějšímu popravišti v Židlochovicích, starobylému mlýnu ve Vojkovicích nebo lesní knihobudce a muzeu kos a srpů v Přísnoticích.

1. Starobylý mlýn a Vrbovna

Nejkratší a nejméně náročná trasa, vhodná i pro rodiny s dětmi vede kolem vody ke starobylému mlýnu ve Vojkovicích a přírodní lokalitě zvané Vrbovna. Je značena oranžovou barvou.

2. Lesní knihobudka a muzeum kos a srpů

Polykače kilometrů zaujme nejdelší trasa, která vede po rovince směrem na Žabčice a Přísnotice. Tam je čeká zastávka u unikátní lesní knihobudky U slona a sovy, muzeum kos a srpů Pro odvážlivce k vyzkoušení jízda na dvoukole a pro všechny, ale hlavně pro děti, soutěže

s cenami. Ana konec unikátní pamětní razítko. Cesta zpět vede přes vinotéku ve Vranovicích, Velké Němčice a Nosislav zpět do areálu Robertovy vily v Židlochovicích. Trasa je značena fialově.

3. Na kopec k popravišti

Pro zdatné cyklisty, kteří vyhledávají kopcovitý terén je připravena krátká, ale náročná trasa k někdejšímu židlochovickému popravišti. Nachází se na kopci zvaném Šibeniční podsedky v blízkosti rozhledny Akátová věž. Umístěný je tu i popravčí špalek.

Mapu se zakreslenými trasami dostanou účastníci na startu v areálu Robertovy vily v Židlochovicích, v sousedství někdejšího vlakového nádraží.

K dopravě ze vzdálenějších míst lze využít vlakové spojení do blízkých Vranovic, Žabčic nebo Rajhradu. Pro zájemce z Brna je na cestu zpět připraven Cykloexpres v režii Dopravního podniku města Brna, který odveze nejen cyklisty, ale i jejich kola. Doporučujeme rezervaci předem na tel. 543 174 211 do čtvrtka 22. 9. 2016.

Mapka s okruhy.jpg
Tipy na zajímavá místa.jpg

 

Jak trefit na akce? Žlutá značka s číslem 5

Trasu sledujte podle žluté značky s logem cyklistické stezky Brno – Vídeň nebo podle čísla 5, které odpovídá národnímu systému číslovaných tras.

Chcete trasu do navigace nebo do mobilu? Stáhněte si její GPS na www.brnoviden.cz v sekci mapy-trasy.

-hum-

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cyklostezka v tisku

V Brněnském deníku a Břeclavském deníku vyšel ve středu 3. srpna 2016 článek informující o mapování značení na cyklostezce. Články si můžete přečíst zde:

Rakouské značky? Cyklisté bloudí.jpg
Mapovali značky, našli chyby.jpg

 

Toulavá kamera na cyklostezce Brno – Vídeň

Památník písemnictví v Rajhradě, chráněná přírodní lokalita Plačkův les Vranovice s pozůstatky lužního lesa a starověké hradiště Římanů v Pasohlávkách. To jsou místa na cyklostezce Brno Vídeň, která zaujala tým České televize. V pořadu Toulavá kamera budou k vidění pravděpodobně během letních prázdnin.
Natáčení se uskutečnilo v uplynulých dnech a průvodci reportáží se stali Jana Drápalová, předsedkyně cyklostezky, která přijela před kameru v „plné polní“ na kole. Za vranovické ochránce přírody natáčel Luboš Mrkvica a Památníkem písemnictví v Rajhradě provedl kameru Libor Kalina.

-sed-

001_CSBV_Toulavka 003_CSBV_Toulavka
Foto: Dagmar Sedláčková

Cesta z Přibic do Ivaně je bez výmolů

V Přibicích byla dokončena oprava polní cesty, která spojuje úseky cklostezky ve směru na Ivaň v délce asi jednoho kilometru. „Za finanční podpory cyklostezky Brno Vídeň jsme nechali srovnat povrch a vyztužili jej recyklátem. Zlikvidovali jsme tak značně hluboké výmoly, způsobené erozí i těžkou zemědělskou technikou,“ upřesnil starosta Přibic Miroslav Effenberger. Cyklisté teď projedou po srovnané cestě až do Ivaně. Podle starosty se jedná o prozatímní opravu, Vybudování asfaltového napojení na nové úseky cyklotrasy Brno Vídeň bude totiž možné až po dokončení komplexních pozemkových úprav v obci.

-hum-

Sezónu zahájilo na 300 cyklistů

Pelotony cyklistů směřovaly v sobotu 7. května 2016 z Brna přes Pasohlávky, až do Hevlína a rakouského Laa an der Thaya, aby všichni společně zahájili sezónu na cyklotrase Brno-Vídeň. Celkem se jich sjelo na tři stovky. Přijeli i nadšenci ze vzdálených Krkonoš. Nejstarší účastník, 84 letý Jindřich Krafka přijel z Hrušovan u Brna, nejmladší účastnicí byla 3letá Helena Anderová , která se zatím svezla v sedačce tatínkova kola. Z Vranovic se akce zúčastnilo 10 cyklistů.

Cílovou stanicí byl Hevlín na Znojemsku, kde domácí hostitelé přivítali účastníky štrúdlem a koláčky. Dobrovolní hasiči připravili maso na rožni, hrála kapela Granit, v pohotovosti byl i mobilní servis kol a mnozí vyzkoušeli i nejnovější model elektrokola. V programu vystoupily mažoretky z Velkého Karlova.

Na kolech přijeli i osobnosti, mezi nimiž nechyběla předsedkyně svazku Cyklistické stezky Brno Vídeň Jana Drápalová, náměstek primátora města Brna Martin Ander s potomky, místostarosta městské části Brno-jih Zdeněk Rotrekl, zástupce starostky Laa an der Thaya Georg Eigner, starosta Wildendürbachu Herbert Harrach a starosta pořádající obce Hevlín Antonín Pichanič.
Odpolední projížďku historickým centrem Laa an der Thaya vedl osobně Georg Eigner a společně s průvodcem seznámil téměř 200 člennou skupinu cyklistů se zajímavostmi města, včetně hasičské zbrojnice, kde na všechny čekalo pohoštění, včetně piva z tamního pivovaru Hubertus.

-hum-


CS_kolaz-w
Zdroj: http://www.brnoviden.cz/
Foto: Dagmar Sedláčková

Na světě je nový kalendář

Cyklistická stezka Brno Vídeň vydala kalendář akcí pro sezónu 2016. Najdete v něm tipy na výlety po cyklostezce z Brna až k hranicím s Rakouskem, kontakty na infocentra, trasu a kilometráž cyklostezky, značení i tipy na dopravní spojení vlakem, včetně přepravy a půjčování kol. V kalendáři naleznete i QR kód, který přesměruje pro více informací na webové stránky cyklostezky. Kalendář je k dispozici v turistických informačních centrech a v obcích na trase zdarma.

01_CSBV_Kalendar_akci_2016

Kam zamířit po cyklotrase za zábavou? Najdete v novém kalendáři akcí
Foto: Dagmar Sedláčková

Stáhněte si GPS trasu

Novinkou jsou také GPS formáty cyklotrasy Brno Vídeň, které lze stáhnout do navigací a mobilních aplikací přímo z webu www.brnoviden.cz, v sekci trasy a mapy.

-hum-

Půl milionu. Cyklistickou stezkou Brno-Vídeň projel rekordní počet návštěvníků

Cyklistickou stezku Brno-Vídeň využilo vloni ke svým cestám více jak půl milionu lidí. Jedná se o dosud nejvyšší evidovanou návštěvnost na české straně. Počty lidí zaznamenalo šest monitorovacích zařízení rozmístěných na trase. Podle propočtů však bylo toto číslo ve skutečnosti ještě vyšší, zhruba o 200 tisíc lidí, protože tři z takzvaných sčítačů byly uvedeny do provozu až v polovině roku.

Nejvíce cyklostezku využívají obyvatelé města Brna a v letních měsících padají rekordy i v Pasohlávkách. Za loňský červenec tam například zaznamenali na 25 tisíc průjezdů.

Cyklistická stezka Brno-Vídeň začíná u brněnského hlavního nádraží, vede kolem haly Rondo a dále podél řeky Svratky k Obchodnímu centru Olympia. Odtud pokračuje v délce zhruba 70 kilometrů na jih až do Hevlína u hranic s Rakouskem. Pohodlně lze po ní dojet až do Vídně.

Nejen turisté, stezku užívají i místní

Nejvyšší frekvenci cykloturistů zaznamenal sčítač umístěný v brněnských Přízřenicích. Od loňského července, kdy byl na cyklostezku nově instalován, kolem něj do konce roku projelo, nebo prošlo na 100 tisíc lidí. Druhou největší návštěvnost zaznamenalo za stejnou dobu zařízení v Rajhradě, zhruba 80 tisíc lidí, a na novém úseku ve Vranovicích to bylo 20 tisíc lidí. V Opatovicích, Židlochovicích a Pasohlávkách zaznamenali za celý loňský rok přibližně po 100 tisících lidech.

Stezku využívají nejen cykloturisté, ale i obyvatelé obcí. Za cestami do práce, do školy, či za službami. „Rozvíjet turistický ruch, ale souběžně i bezpečnou alternativní dopravu pro obyvatele regionu je směr, kterým se chce vedení cyklostezky ubírat i v následujících letech. Shodně s aktuální koncepcí rozvoje cyklistiky Jihomoravského kraje,“ potvrdila předsedkyně dobrovolného svazku obcí Jana Drápalová. Právě kraj je významným partnerem cyklostezky Brno-Vídeň, významným členem je i statutární město Brno.

Nejvíce bezpečná stezka v republice

Cyklostezka Brno-Vídeň je jihomoravskou páteřní osou, která spojuje dvě evropské metropole. Na české straně ji spravuje dobrovolný svazek 23 obcí, včetně města Brna. K hranicím s Rakouskem měří 77 kilometrů, z toho plných 70 kilometrů splňuje parametry dopravně bezpečných tras pro cyklisty. Cyklostezka Brno-Vídeň je tak v současné době nejvíce bezpečnou stezkou v republice. Nové povrchy byly vybudovány hlavně v posledních letech za přispění evropských dotací, přispívá také Jihomoravský kraj.

Nové úseky

V uplynulém roce 2015 bylo postaveno zhruba 7 kilometrů bezpečných úseků pro cyklisty, které vedou mimo rušné silnice. „Vznikly v Modřicích kolem Obchodního centra Olympia. Směrem na Chrlice byl vyřešen nebezpečný transit přes dálnici D2 k vlakovému nádraží. Po bezpečném úseku bez aut se dá projet z Brna do Rebešovic a Rajhradu. V Židlochovicích se cyklisté a pěší dočkali přehledného a bezpečnějšího přejezdu přes rušnou silnici Židlochovice – Blučina. Nová stezka bez aut spojuje nově také Vranovice a Přibice,“ vyjmenoval tajemník svazku Libor Šrámek.

V nejbližší době se plánuje úprava povrchu polní cesty z Přibic do Ivaně. Stavební práce na rekonstrukci komunikace startují také v Rajhradické ulici v Opatovicích.

Dagmar Sedláčková

Vydejte se po Jantarové stezce. Trasa prochází Vranovicemi

Celková délka trasy: cca 130 km (polovina na území ČR – Jižní Morava a polovina na území Rakouska – oblast Weinviertel).

Při průjezdu Vranovicemi Vás čeká nenáročná, rovinatá trasa kolem zbytků lužního lesa. Své víno tu nabízejí místní vinaři, a v létě restaurační zahrádky, nechybí ani zmrzlina v místní cukrárně.
Ve Vranovicích můžete využít výhodu železniční stanice. Nachází se přímo na trase Brno – Vídeň. Pokud přijde únava, můžete si cestu zkrátit vlakem. (hor)

mapa

Více informací o trase Cyklostezky Brno – Vídeň naleznete ZDE