Vyhledávání   
Neděle 17. února 2019
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
TIC Vranovice
Vranovcke_icko
Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Současnost

Obec Vranovice - jižní Morava – Brno-venkov
Vesnice se nachází v soutokové oblasti řeky Jihlavy a Svratky. V dolním cípu jižní Moravy v blízkosti Brna.Hora Pálava je na dohled a stejně blízko, jako Novomlýnské přehradní nádrže.
Lužními lesy v okolí obce protéká říčka Šatava a svými půvabnými tůňkami s porostem vrb, poskytuje kouzelná zátiší především milovníkům rybolovu.
Lidé se tu odedávna živili zemědělstvím a četnost polí obklopuje Vranovice dodnes. Souběžně se zemědělstvím se tu vždy rozvíjelo i vinařství, kterému se místní vinaři věnují naplno i v současnosti.

Život v obci ovlivňuje železnice, která ji protíná ve směru Brno – Vídeň, a tak řada místních dojíždí za prací do města. Železnice je výhodou také pro návštěvníky Vranovic, znamená pohodlnou a rychlou přepravu z kteréhokoliv místa v republice i na výlety do okolí.

V současné době obec prochází etapou velké regenerace a vedení obce usilovně pracuje na zkvalitnění života obyvatel. K realizaci je připravena řada projektů, k nimž patří například rozsáhlá Regenerace veřejných ploch a zazelenění obce, která zahrnuje i multifunkční hřiště pro mládež a dospělé, dětská hřiště pro maminky s dětmi, odpočívadla pro cykloturisty a další.
Chátrající dědictví bývalého zemědělského družstva dostane nový kabát i využití. Přestavba na dům pro seniory s náležitými službami změní nejen vzhled budovy k lepšímu, ale navíc bude k užitku potřebným lidem.
Připravuje se rekonstrukce sokolského hřiště a podnikají se první kroky ke zřízení multifunkčního kulturního zařízení.

Zelená platí v současné době výstavbě rodinných domů. Zatímco v jedné lokalitě se rodinné domy již dokončují má obec připraveny další lokality, na kterých vybuduje inženýrské sítě.
Kulturní i sportovní vyžití v obci nabízí pestrou paletu pro místní obyvatele i přespolní veřejnost a působí zde řada zájmových a sportovních sdružení a spolků a také sbor dobrovolných hasičů.

Vzdělání nabízí Základní a mateřská škola, pobočku zde má ZUŠ Pohořelice, k dispozici je místní knihovna, lékaři i lékárna, několik obchodů a místní firmy poskytující řadu služeb a řemesel. Samozřejmě nechybí ani restaurační zařízení a cukrárna se zahrádkou.


Historie tu zanechala několik zajímavostí mezi něž patří kostel Navštívení Panny Marie, sochu svatého Floriána z roku 1798, románskou kostnici na místním hřbitově, kapli, řadu božích
muk a křížů v okolí obce.
K 31.12.2015 měla obec 2 233 obyvatel, z toho 426 dětí do patnácti let. Průměrný věk obvytel byl 39,96 let.
Obcí prochází také cyklostezka Brno – Vídeň