Vyhledávání   
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
TIC Vranovice

Vranovcke_icko

Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Navzdory hodpodářské krizi peníze v obecní kase přibyly

Na posledním zasedání zastupitelé schválili rozpočet na příští rok se slušným přebytkem. Jeho výše sahá k třem a půl milionům korun. Na dvoutisícovou obec je to solidní výkon. Přitom v současné době se s nedostatkem peněz potýká řada jiných obcí a měst.
Podle starosty Jana Helikara není dostatek peněz žádnou náhodou. „Nejen že je třeba šetřit kde se dá, důležité je i pečlivě plánovat a především vymyslet způsob jak peníze získat. Je to jako s domácím rozpočtem, nemůžeme žehrat na krizi a s rukama v klíně čekat až nás dostihne. Musíme myslet na zadní kolečka dlouho dopředu,” přirovnává Helikar.
Opravená škola, chodníky a komunikace, nová parkovací místa, směrové tabule nebo například rekonstrukce hřbitova, to je jen základní výčet toho co se v posledním roce podařilo ve Vranovicích vylepšit. Přispěly evropské i státní dotace, ty jsou ale podmíněny dostatkem finančních prostředků na účtu obce. Ve Vranovicích nechyběly.
Vedení obce totiž vsadilo na chování podobné podnikatelské činnosti. Chytilo se poptávky po bydlení. „V tomto roce jsme vykoupili pozemky pro stavbu čtyřiadvaceti rodinných domů v lokalitě zvané U Hlinku, a přivedli jsme na ně inženýrské sítě. V příštích dnech takto stavebníkům připravíme ještě dalších jedenadvacet parcel v lokalitě Nad Dolinami.,” přiblížil Helikar. Právě díky následnému prodeji stavebních parcel tečou do obecní pokladny peníze. „Bez nich bychom měli těžko peníze na zvelebování obce. Nenecháváme zbytečně vydělávat peníze developerským firmám, raději si vše zorganizujeme sami. Koneckonců i stavebníky tak vyjde pozemek mnohem levněji,” doplnil starosta.
„V současné době jsou Vranovice jednou z mála obcí kde se takhle buduje. Jinde na to zřejmě nejsou peníze,” komentoval situaci zaměstnanec stavební firmy, která na realizaci stavebních pozemků pracuje.
Podle starosty má rozsáhlá stavební činnost v obci ještě další příjemnou stránku. Zvyšuje se počet stálých obyvatel. Přitom v uplynulých desetiletích Vranovice bojovaly s opačným efektem, kdy se vesnice pozvolna vylidňovala. „Teprve před rokem jsme překročili dvoutisícovou hranici v počtu obyvatel. Dostali jsme se tak konečně na stejnou úroveň 70. let minulého století, to je dobré znamení,” míní starosta.
-hum-