Vyhledávání   
Sobota 21. července 2018
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Lípy u kostela nahradí nová výsadba

(Text a foto: Dagmar Humpolíková)
Čtyři vzrostlé lípy, které lemovaly okolí kostela dnes vzaly za své. Jejich zdravotní stav totiž odborníci označili za tak špatný, že hrozilo jejich vyvrácení. Vedení obce proto nechalo lípy pokácet. Nahradí je ale nová výsadba.
„Znalecký posudek jsme nechali vypracovat na základě vlastního úsudku i upozornění obyvatel. Stromy se totiž nebezpečně nakláněly nad frekventovanou komunikací,” vysvětlil starosta Jan Helikar. Netají se tím, že impulsem bylo také známé neštěstí z ledna loňského roku, kdy v centru Zlína spadl vzrostlý strom na skupinu lidí a zabil dva malé chlapce. „Nechceme aby se podobná tragédie stala i u nás,” dodal. Má k takovému tvrzení pádný důvod. Pod naklánějícími se lípami projdou denně všichni školáci.
Svou pozici ustála jen jedna lípa z celkového počtu pěti stromů. Ta však bude muset projít odborným řezem a stabilizačním upevněním. Ty pokácené nahradí nové, vzrůstem menší lípy a keře.
Obec nahradí pokácené stromy novou výsadbou a to v mnohem větší míře než jen v blízkosti kostela. „S příchodem jara vysázíme zcela novou alej podél hlavní silnice ve směru na Velké Němčice. Na zeleň v obci jsme v uplynulých dnech získali také dotaci od Státního fondu životního prostředí ve výši téměř jednoho a půl milionu korun,” dodal starosta.