Vyhledávání   
Středa 20. března 2019
Zasílání novinek
  • Doporučujeme použít RSS kanály.
  • Novinky také můžete odebírat mailem
TIC Vranovice

Vranovcke_icko

Nepřehlédněte

Czech POINT
trideni_logo 194x194
zlatyerb
Nejlepší obecní web JmK
2013 - 2. místo
+IPv6 a DNSSEC
2012 - 2. místo
2011 - 1. místo
nejlepší elektronická služba

DPS

hasici

 facebook

 

 chasa

 cyklostezka

MVSzaklad-CMYK

Od 26. 2. 2012

Uložit

Uložit

Mapa obce
Mapa obce
Geoportál
Geoportál

Florián se rozpadá, zasahují restaurátoři

(Text a foto. dagmar Humpolíková)
Letitý kmet z kamene? Bývávalo. Socha svatého Floriána je v ohrožení. Bez zásahu odborníků by se mohla každou chvíli doslova rozsypat. Zjistili to restaurátoři při hloubkovém průzkumu. Záchranné práce už začaly.
Více než dvě století chrání svatý Florián vranovické obyvatele před ohněm, právě takovou moc mu lidé přisoudili. A pečovali o něho. Paradoxně to mu ublížilo. Z neznalosti lidé sochu desetiletí natírali barvami, které kamennou strukturu neprodyšně uzavřely. To způsobilo, že se tvrdý kámen mění na písek.
„Hlavní příčinou je několik vrstev neprodyšného nátěru. Ty utvořily jakousi skořápku, pod níž nemůže kámen „dýchat” a stává se sypkým,” vysvětlil restaurátor Jindřich Plotica. Společně s památkáři stanovil postup prací, které mají Floriána zachránit. Pomůže jim k tomu i finanční dotace ve výši 70 tisíc korun, kterou se podařilo obci získat z ministestva kultury z programu Obnovy kulturních památek, prostřednictvím obce s rozšířenou působností Pohořelice.
Florián, kterému tvůrci vtiskli podobu římského vojáka v životní velikosti, musel kvůli opravě už opustit své dlouholeté stanoviště. Z podstavce ho sundal jeřáb rovnou na zem. Zpátky se vrátí až mu zedníci vybudují nové pevné základy. Původně totiž žádné nebyly a několikatunový kolos se propadal. „Ohrožena je nejen stabilita, do vytvořené prohlubeniny se soustředí také voda a způsobuje vlhnutí a v zimě promrzání sochy,” vysvětlil Plotica. Floriána už opečovává. Začal s šetrným odstraňováním barevných nánosů, musí postupně zpevňovat i strukturu kamene.
Restaurátorské práce by měly být hotovy na podzim.
Florián přežije, a vrátí se mu jeho původní krása. Tu tvořily přírodní odstíny kamene. Žádné barvy.

Sochu svatého Floriána, patrona před ohněm, postavili lidé ve Vranovicích v roce 1799 na místě dnešního kostela. Na současné stanoviště před budovu základní školy v ulici U Floriánka byla přestěhována v roce 1868 aby uvolnila místo právě pro stavbu kostela. Socha je historickým dokladem sochařství období klasicismu a je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky.