Obec Vranovice > Archív aktualit > Archív 2011 > Drobné zvěře ubylo – článek v Deníku

Drobné zvěře ubylo – článek v Deníku

Břeclavský Deník 9. 2. 2011 a Nový život 11. 2. 2011
text: Eliška Windová

Až o pětasedmdesát procent méně zvěře v honitbách. Takový je stav na Břeclavsku. Kvůli velkému úbytku především zajíců rušili na mnoha místech myslivci hony. Pokud se situace s jarem nezlepší, lovit nebudou ani letos.

„Hlavních důvodů snížení stavu drobné zvěře nejen na Břeclavsku je hned několik. Nejzávažnější je nedodržení jarních kmenových stavů. To znamená, že v honitbách by měl být nějaký počet zvěře, ale není. Pak se samozřejmě ani nemohou rozmnožovat a není co lovit. Navíc v loňském roce byly velice nepříznivé klimatické podmínky, byla tuhá zima a hodně pršelo,“ popsal předseda Myslivecké komise v okrese Břeclav Karel Varmuža.

Podle něj má na velký úbytek vliv také zemědělství. Místo pro zvěř vhodných plodin, jako je jetel či cukrová řepa, dnes lidé pěstují spíše obiloviny, řepku a slunečnici. Navíc se stále více používá chemie a při sklizni jezdí kombajny rychle a s obrovskou záběrovou plochou. Zvěř tak mnohdy nestačí utéct.

„Je podstatně méně zajíců a i srnčího. Uvidíme, jak to bude letos a jaké budou přírůstky. Loňský rok nebyl pro zvěř v honitbách příznivý,“ potvrdil špatnou zprávu hospodář honitby Vranovice – Přibice Vladimír Kellner.

Jak dodal, myslivci sami růst stavu zvěře ovlivňovat nemohou. „Můžeme udělat jen to, že se o zvěř postaráme během zimy. To znamená, že je vhodně přikrmíme a utlumíme škodnou, která je ohrožuje. Například lišky nebo kuny. Přírůstky už ale neovlivníme,“ prozradil hospodář další problémy s tím, že dnes už ani nemohou pomáhat děti ze škol, které dříve nosily do lesů třeba kaštany nebo žaludy. A to proto, že dnes už hospodáři stejně dávají zvěři jiné krmivo i s léčivem. Daleko více by však uvítali, kdyby jim lidé neničili krmelce.

„Loni jsme oproti plánu snížili počet honů na třetinu. Daleko méně jsme stříleli zajíce, u bažantů je to zatím dobré,“ uvedl Kellner.

Jen jeden hon měli nakonec v Moravské Nové Vsi, a to ještě na zajíce, kteří ničí tamní vinohrady. Špatná situace je také v Týnci. Tam mají oproti běžnému stavu asi jen dvacet až pětadvacet procent drobné zvěře. „Je to dáno jednak počasím, ale také škodnou. Té naopak přibývá. Dobře je to vidět například na silnicích. Každý rok řidiči srazí bezpočet zajíců, ale teď je toho mnohem méně,“ přiznal tamní hospodář Jaroslav Čech.

Právě i dopravní nehody stojí podle Varmuži za velkým úbytkem. „Podařilo se nám letos získat dotaci od Jihomoravského kraje i na zakoupení pachových ohradníků. Ve spolupráci s břeclavským dopravním inspektorátem jsme vybrali oblasti, kde dochází nějčastěji ke střetu aut se zvěří. A tam je umístíme,“ nastínil boj Varmuža, který hospodaří v honitbě Zaječí – Nové Mlýny. Navíc z dotace nakoupí i ozdravné léčivo pro spárkatou zvěř.

Čím dál častěji zavítají do honiteb i pytláci s profesionální výzbrojí. Navíc prý podle Varmuži mají dobrý systém, kdy jedni loví a druzí jen sbírají. Policie je proto na ně mnohdy krátká. A nahrávají jim i zákony.